"Mam ciało i krew, lecz człowiekiem nie jestem" czyli Wywiad z wampirem


"Wywiad z wampirem", na pewno choć raz każdy z Was usłyszał tent tytuł, za pewne głównie kojarzy się Wam z filmem, ale wiele lat przed nim ukazała się książka. To debiutancka powieść która wywindowała Anne Rice na sam szczyt, to dzięki niej uzyskała miano królowej literatury z wampirami w tle i to dzięki niej, zapisała się w panteonie pisarzy grozy obok Stephana Kinga i H.P. Lovecrafta. 


Opis z okładki 
Louis de Pointe du Lac, arystokrata z Luizjany, opowiada dziennikarzowi o swojej podróży przez życie i nieśmiertelność. Zmieniony w wampira przez ponurego Lestata, wiedzie egzystencję, której nie rozumie i do końca nie akceptuje. Jedyną jego towarzyszką jest Claudia – ukochana kobieta zaklęta w ciele dziecka. Łączy ich chęć poznania podobnych sobie istot i zajadła nienawiść do własnego stwórcy – Lestata. Nasyciwszy się zemstą, Louis i Claudia wyruszają na wyprawę do Europy, by znaleźć swoje miejsce i odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Spotkany w Paryżu Armand wprowadza ich w społeczność wampirów.



      Głównym bohaterem oraz narratorem powieści jest Louis de Pointe du Lac, opowiada on swoją historię, a może raczej udziela długiego i niezwykłego wywiadu, dziennikarzowi Danielowi Malloyowi. Już na samym początku powieści mamy do czynienia z pierwszym i zarazem jednym z wielu fenomenów pisarskich, jakim jest struktura narracji. Anne udziela głosu Louisowi, daje mu sposobność opowiedzenia całej historii z jego punktu widzenia.

O wampirach słów kilka 

       Louis wiódł życie plantatora w XVIII wiecznej Luizjanie. Śmierć bliskiej mu osoby, wstrząsnęła młodym mężczyzną, który pogrążył się w bólu i smutku. Tak stał się łatwym łupem dla tajemniczego i przystojnego Lestata, który postanawia zrobić z Louisa towarzysza swojej nieśmiertelnej podróży,  i obdarowuje go swoim  "Mrocznym Darem". To co początkowo miało przynieść ukojenie, stało się dla Louisa koszmarem wiecznej egzystencji.
    
      Po pewnym czasie do Louisa i Lestata, dołącza Klaudia nazywana wiecznym dzieckiem. Klaudia jest najbardziej tragiczną postacią w powieści. Zmieniona w wampira w wieku zaledwie 5 lat, starzej się w "umyśle", dojrzewa, staje się kobietą ale jedynie w jaźni, jej ciało staje się dla niej klatką, pewnego rodzaju więzieniem. Jest dziewczynką która nigdy nie może dorosnąć.
     
      Postać Klaudii, była pewnego rodzaju fenomenem, w prozie w latach 70' była ona pierwszym dzieckiem- wampirem. W jej postaci, obserwujemy dorastanie ale jedynie za sprawą charakteru i zachowania, jej fizyczne ciało, zostaje bowiem niezmienione. Właśnie przez to w dziewczynie narasta gniew i ból.  (Postać Klaudii fizycznie wzorowana jest na Michelle, zmarłej córce autorki)
     
      W "Wywiadzie z wampirem" łatwo znaleźć nawiązania intertekstualne. Jednym z nich jest ukazanie związku powieści nowoczesnej z tradycyjną powieścią gotycką. Kiedy to Louis i Klaudia, przemierzają świat w poszukiwaniu innych podobnych im istot, docierają do Transylwanii. Właśnie tam dochodzi do konfrontacji między dwójka wyżej wspomnianych bohaterów, a upiorem zamieszkującym stare zamczysko. Właśnie tu widzimy starcie wampiryzmu między nowoczesnymi "pięknymi istotami", a mitycznymi krwiożerczymi potworami.
       
        Dopiero w paryskim teatrze Theatre des Vampires, Klaudia warz z Louisem, poznają 400 letniego wampira Armanda. Louis zostaje oczarowany postacią nowego towarzysza i w nowej znajomości upatruje możliwość zaspokojenia najbardziej nurtujących go pytań, na które jego stwórca Lestat nigdy nie chciał odpowiedzieć.
  
Wampir z "duszą"
     
       Wampiry w literaturze Anne Rice, nie zmieniają swojego wyglądu  tak jak możemy to zauważyć w innej literaturze, tamtych lat. Wampiry z ludzi zmieniały się w potwory o zniekształconych twarzach i zwierzęcych kłach. W Kronikach, wampiry są tacy sami jak śmiertelnicy, z wyjątkiem tego, że ich uśmiech skrywa ostre kły. Wampirami z kart powieści Anne Rice, targają emocje, pożądanie, chęć zemsty, posiadają wyrzuty sumienia. Są jakby doskonalszą wersją człowieka, gdyż ich powłoka nie starzeje się, nie zmienia, dojrzewają, staja się mądrzejsze, nabierają doświadczenia, żyją wieloma życiami, a jednocześnie nie zmieniają się.
 W książkach Anne możemy zauważyć także wiele porównań i metafor. Louis po przemianie poszukuje odpowiedz na pytanie o sens egzystencji oraz powstania wampirów. To właśnie on staje się metaforą dla zwykłego człowieka poszukującego sensu życia i zjednoczenia z Bogiem. A także odwieczną walkę z natura i istotą dobra i zła. W powieściach Anne Rice  mamy do czynienia z pierwszymi w literaturze wampirami "posiadającymi dusze", pięknymi nieśmiertelnymi stworzeniami, targanymi przez ludzkie uczucia. 

        Powieść królowej wampirów, napisana jest pięknym, bogatym językiem, pełnym metafor które ukazują nam  niezwykły i namiętny świat niebezpiecznych wampirów. W świecie ukazanym nam przez autorkę dominuje melancholia, smutek, rozgoryczenie, które odzwierciedla żałobie autorki po stracie dziecka, sam Louis stał się za to metaforą istnienia samej Anne Rice w jednym ze starych wywiadów autorka przyznała, że to właśnie dzięki Louisowi mogła się otworzyć i za jego postacią przelać na papier smutek i ból po utracie matki i córki, a także opisać swoje dorastanie w mieście Nowy Orlean. To dzięki niej Nowy Orlean stał się mekką fanów "kłów".

Podsumowując
"Wywiad z wampirem" nie jest literaturą dla każdego. Jeśli nie jesteście fanami historii o wampirach, nie lubicie długich opisów i ozdobnego języka wypełnionego metaforami. To niestety musicie odpuścić sobie tą pozycje, jeśli jednak lubicie wampiryzm, historie z dreszczykiem, nie straszna wam groza, odrobina melancholii z rozważaniami na temat istnienia. To strzał w dziesiątkę. Osobiście jest to jedna z moich ulubionych książek o tematyce wampirów.
Ostateczna ocena to
5  na 5 wilczych jagód

Kroniki wampirów #1 - Wywiad z wampirem (wyd. 2007)
Autor: Anne Rice
Wydawnictwo: Rebis
Miejsce wydania: Poznań
Wydanie polskie: 4/2007
Tytuł oryginalny: Vampire Chronicles: Interview with the Vampire
Rok wydania oryginału: 1976
Liczba stron: 400
Format: 125x195 mm
Oprawa: miękka Cena z okładki: 34,90 zł

Komentarze

  1. Kocham historie o wampirach itp. takie gatunki bardzo mnie przyciągają :)

    OdpowiedzUsuń
  2. mrocznie :) jedyne co czytałam o wampirach to Zmierzch :) ale ta też wydaje się ciekawa :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polecam serdecznie, to klasyk gatunku ;) Na pewno nie rozczaruje .

      Usuń
  3. Tego typu książki nie należą do moich ulubionych. Mimo to, dzięki takiej tematyce książka jest bardziej intrygująca, aż chce się ją mimo wszystko poznać.

    OdpowiedzUsuń
  4. Film widziałam kilka razy - zdecydowanie moje klimaty. Wygląda na to, że i książkę powinnam przeczytać. Alicja na Wyspie https://alicjanawyspie.wordpress.com/

    OdpowiedzUsuń
  5. Nie czytam książek ale wpis ciekawy :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Tytuł kojarzę, ale filmu jak i książki nie miałam okazji poznać :D

    OdpowiedzUsuń
  7. lubię książki Ann:) mają klimat

    OdpowiedzUsuń
  8. Nigdy nie ciągnęło mnie do tego typu książek, ale może warto się przekonać :D
    https://karik-karik.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  9. Słyszałam o tej książce sporo, ale raczej nie mam zamiaru po nią sięgać, zdecydowanie nie mój klimat :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty